Když se moje sestra vrátila po dlouhém období z Indonésie zpět do Čech, bylo jasné, že bude zase nějaký průšvih. Během vzájemného vyprávění, co nového se v našich životech událo za dobu co jsme se neviděli, jsme narazili i na mou novou potřebu vyhledávat příjemné zážitky a zkoušet nevšední až bizarní věci.

Chyba ovšem byla v tom, že jsem se svěřil právě své sestře, která se akorát vrátila nakažená z pralesa. Než jsem si uvědomil, co jsem jí to vlastně řekl, už jsem byl ohlášen na Potní chýši.

Olizování žab ani pletení voodoo panenek se ale nekonalo

Co jiného to tedy ta Potní chýše je? Jde o prastarý indiánský rituál. Postavíte z klacků kopuli a uprostřed vyhrabete díru. Z ohně nahřáté kameny se dají do díry a průběžně se zalévají vodou. Pára z kamenů pak v uzavřené kopuli vytvoří přírodní saunu.

Do miniaturní chýše se nás naskládalo před 20 lidí. Celý rituál má svoje přísná pravidla, Šaman hraje na bubínek a zpívá, a lidé pronášejí své modlitby, přičemž jsou zaživa opékáni.

Zachycení rituálu Potní chýše. Zdroj: Collective Evolution, 2019, https://www.collective-evolution.com/2016/08/18/pitch-black-sweltering-heat-how-a-sweat-lodge-heals-why-they-are-gaining-popularity/

Lidé se dusili a padali vyčerpaní k zemi. I já …

Šaman nás vůbec nešetřil. Aby došlo k duchovní očistě, je nutné, aby účastníci rituálu opravdu trpěli. Ačkoliv se v chýši sedělo, kroutili jsme se do různých poloh, abychom byli ústy co nejníže zemi, kde se dalo alespoň trochu dýchat. Sám jsem během přežvykování trávy na zemi v duchu prosil, aby už to bylo za mnou. Mám problém udejchat schody k nám domů, a teď tohle!

Nevěřím na Ezo TV, ale na psychologii ano

Nevěřím na pravdivost informací, když zavoláte do televize, řeknete datum narození, a Jolanda vám vyvěští, že vás čeká úžasný rok, ale odchází vám přitom polovina orgánů. Věřím na psychologii. A z tohoto úhlu jsem i celou dobu Potní chýši sledoval a vnímal.

Celý rituál je dokonale promyšlený proces, který dokáže v člověčím mozku i díky společně prožitému utrpení vyvolat pocity přirozenosti a lidské pospolitosti. Povrchnost a slepé myšlení zažité z naší materialistické společnosti pro ten moment úplně zmizí. Oxytocin stříká ze všech stran jak na festivalu hipíků.

Původní indiáni před Potní chýší. Zdroj: Native appropriations, 2019, http://nativeappropriations.com/2010/04/sweat-lodges-bro-therapy-part-i-the-summary.html

Předávkován štěstím!

Ještě 4 dny po tomto rituálu jsem se permanentně cítil jak sjetej. Dokonce předávkovanej. Nikdy předtím jsem necítil takovou přirozenou blízkost k lidem, štěstí a radost. Tyto pocity postupně odeznívaly, ale v určité míře se držely ještě několik týdnu, a něco mi zůstalo i dodnes.

Ať už máte nějaké svoje trápení, chcete se nabít pozitivními pocity, nebo jen zažít něco nevšedního, rozhodně Potní chýši vyzkoušejte. Není vůbec čeho se bát a ty pocity a čerstvé myšlenky do vašeho života jsou skvělé. Já jsem si z toho odnesl nový lepší pohled na blízké lidi a postupné prohlubování vztahu s nimi.

Líbil se vám článek? Pomozte mi ho prosím šířit dál :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *