Po 7 měsících čekání se na mě v knihovně dostala řada s knihou Temná stránka hledačů světla od Debbie Fordové. Její čtení mě myšlenkově dost nahlodalo a posunulo v poznání sebe sama o velký kus kupředu. Ovšem úplně jiným směrem, než jaký bychom vy nebo já čekali.

Jsem vychloubačný a prahnu po uznání

Začal jsem o sobě uvažovat jako o arogantním člověku, který se cítí nadřazený, je neohleduplný, manipuluje ostatními, vychloubá se, chce mít moc a uznání. Asi jste teď stejně zaskočení jako já, když se mi autorka knihy snažila vnutit tento pohled na sebe sama. Ale je taky možné, že jste si to o mně mysleli už dříve.

To co nesnášíme na druhých jsme my sami

Klíčovou myšlenkou knihy je, že každý z nás má v sobě všechny vlastnosti všech lidí na světě. Avšak ty, které v sobě z nějakého důvodu nejvíce potlačujeme, tak nám nejvíce vadí na ostatních lidech, nebo si je do nich dokonce přímo promítáme, aniž by je měli. Zažili jste třeba to, jak vás někdo celý život označuje za sobce, i když je jím ve skutečnosti on sám? Já ano.

Pokud se nám podaří přijmout pravdu o sobě samých a plně si uvědomit své chování, které bytostně nenávidíme na druhých lidech, dosáhneme celistvosti své osobnosti a tím i opravdového klidu a štěstí.

Zadívejte se na hory za mnou a naberte klid a sílu na další čtení, kde se dozvíte pravdu o mně. Zermatt – Švýcarsko. Březen 2019.

Přiznávám si pravdu. Mám špatné lidské vlastnosti

Byť jsem tomu zprvu nerozuměl a odmítal si připustit, že bych snad já sám někdy byl arogantní, když se ke všem lidem chovám tak pokorně a laskavě, pokusil jsem se nad sebou zamyslet. Ostatně už jenom to, že bych se na sebe odmítal podívat v tomto světle je samo o sobě dost arogantní. Takže jsem to musel zkusit!

Vlastnosti zmíněné v úvodu článku jsou právě ty, které mi na ostatních lidech hrozně moc vadí a iritují mě. Dokonce je všechny měl mentor, nad kterým jsem se rozčiloval v článku Proč jsem si zaplatil celodenní konzultaci v lese. Mnoho dní jsem nad tím hluboce přemýšlel a zkoušel se pozorovat.

Přijímám negativní vlastnosti za své

V dětství jsem si nemohl příliš vyskakovat. Jakékoliv moje ambice, cílevědomost a sebevědomí byly doma vždy i násilím potlačeny. Uznání jsem nezískal nikdy. Zřejmě proto mi začaly být nepříjemní lidé, kterým v tomto bylo přáno, a já je kvůli tomu odsuzoval.

Podařilo se mi přesvědčit sám sebe, že jsem člověk prahnoucí po moci a uznání, i když mi to dlouho přišlo jako blbost. A skutečně se mi ulevilo! Už nemusím mít výčitky, že jsem na někoho působil nadřazeně a myslí si teď o mně, že jsem idiot. No co. Stejně si o mně velká spousta (možná většina) lidí myslí špatné věci. Tak proč u sebe něco potlačovat a být nešťastný, když to vyjde nastejno?

Jsem zlý člověk, nebo ne?

A teď to hlavní. To, že mám tyto osobnostní rysy, ještě nemusí znamenat, že jsem zlý člověk. Záleží totiž na tom, jak s tím naložím. Mým obrovským vzorem, ke kterému mám hlubokou úctu, je pan Tomáš Baťa. Protože sloužil lidem. Tisícům lidí výrazně zlepšil život a pomáhal ve velkém, kde jen mohl.

Pan Baťa byl vůdce a jednoduše byl ostatním nadřazený. Nikoliv jako člověk, ale jako ten, kdo vede společnost k lepšímu. Řídil a pozitivně manipuloval ostatní tak, aby dosáhli společných cílů pro blaho všech. Tvrdohlavě si šel za svým a někdy i nebral ohled na druhého člověka, protože pevně věřil, že to co dělá, je nejlepší pro celou společnost. Měl moc, díky které mohl měnit životy lidí k lepšímu a dělat je šťastnější. Nedělal to pro peníze, ale těšila ho radost lidí a uznání, které za svou práci získal.

V době, kdy jsem začal číst životopisy pana Tomáše Bati a objevovat jeho příběh, jsem se musel vydat do Zlína a prozkoumat i jeho dům. Na snímku Baťova pracovna září 2018.

Využívám energii svého ega pro blaho a štěstí ostatních

Krásné rozuzlení a poznání sebe sama. Opravdu mě dlouho trápilo, jak se k tomu mám postavit. Jak se chovat k lidem mile a laskavě a současně nebýt za hňupa, nýbrž za silného a sebevědomého člověka. Ostatně lidé pak stejně raději následují charismatické a energické vůdce, i když proti nim mnohdy mají výhrady.

Díky přijmutí vlastností, které se mi nelíbí u druhých lidí, a jejich využití pro dobrou věc, jsem se přehoupl přes ohromnou bariéru, jenž mě dlouho limitovala v mém růstu. Mám rád lidi a chci, aby díky mně měli šťastnější život, jako to dělal pan Baťa. A teď mi to půjde o mnoho lépe. Děkuji.

Líbil se vám článek? Pomozte mi ho prosím šířit dál :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *